Menu

Badania prenatalne

16 maja 2010 - Informacje

Moja ciąża trwa już bezproblemowo kilkanaście tygodni a ja stale zastanawiam się czy nie zapytać na wizycie swojego lekarza o popularne ostatnio badania prenatalne. Wszystkie koleżanki mówią mi , że nie ma się co obawiać i wszystko jest w porządku .

Sama przyznaję im, że przecież jestem młoda,zdrowa  i nie było w mojej rodzinie wad genetycznych. Ponieważ jednak jest to moje pierwsze dziecko, to bardzo się obawiam z mężem o jego zdrowie. Trochę już się na ten temat naczytałam i wiem, że istnieją badania prenatalne inwazyjne i nieinwazyjne . Takie badania inwazyjne czyli m.in. amniopunkcja i fetoskopia przerażają mnie i to bardzo ponieważ niosą ze sobą pewne ryzyko poronienia. Po dłuższym przemyśleniu stwierdziłam jednak , że i tak urodziłabym dziecko, nawet gdyby okazało się podczas badań, że ma jakąś wadę wrodzoną-  zatem nie ma co ryzykować. Czytałam, że badania nieinwazyjne są dużo prostsze i stosunkowo bezpieczne dla płodu. Nie dają jednak one całkowitej pewności co do postawionej diagnozy i niestety, nie będzie ona jednoznaczna. Z drugiej strony przecież nie niosą one ze sobą ryzyka i dlatego raczej się na nie zdecyduję . Mam nadzieję , że będę po nich dużo spokojniejsza.

Wiem, że wiele wad wykrytych przez takie badania prenatalne można skutecznie leczyć jeszcze podczas trwania ciąży. Przykładowo usg genetyczne jest wykonywane na superczułym sprzęcie i trwa czasem ponad godzinę. Badane są z niesamowitą dokładnością wszystkie organy płodu, jego serce , pępowina , łożysko oraz płyn owodniowy. Tak dokładne usg potrafi wykryć choroby genetyczne (m.in. zespół Downa) oraz wady wrodzone takie jak rozszczep kręgosłupa i wargi, bezmózgowie , wodogłowie . Z badań nieinwazyjnych istnieją jeszcze test podwójny i test potrójny. Spytam lekarza o możliwość zrobienia usg genetycznego . Mam nadzieję , ze wszystko będzie dobrze i jego wynik będzie pozytywny.